piątek, 7 grudnia 2018

"Przyjaciółka diabła" Peter Robinson

"Dwa morderstwa w dwóch różnych miastach. Inspektor Annie Cabbot i detektyw Alan Banks na tropie pary sadystycznych morderców.
Pośród opuszczonych nadmorskich klifów znaleziono ciało sparaliżowanej kobiety z podciętym gardłem, a kilka kilometrów od tego miejsca, w Eastvale, w mrocznym labiryncie średniowiecznych uliczek, zwłoki zamordowanej i zgwałconej dziewiętnastolatki.
Inspektor Annie Cabbot próbująca odkryć, kto zabił chorą kobietę, oraz pracujący nad tajemnicą morderstwa w Eastvale detektyw Banks będą musieli połączyć siły, by rozwiązać zagadkę. Kiedy odkrywają wreszcie prawdziwą tożsamość kobiety z klifu, okaże się, że do gry powróciła dwójka sadystycznych morderców, z którymi detektywi zetknęli się już w przeszłości."


Detektyw Alan Banks wraz z inspektor Annie Cabbot po raz kolejny stają przed niełatwym zadaniem. Tym razem znajdują się w zupełnie innych Wydziałach, więc ich współpraca jest wysoce powierzchowna. Zajmują się sprawami, które w danym momencie wynikły w ich okręgu. Kobieta w domu opieki z podciętym gardłem oraz zamordowana i zgwałcona młoda Hayley - czy te dwie kobiety coś łączy? Czy są to może dwa zupełnie inne, przypadkowe morderstwa? Na jaw zaczynają wychodzić tajemnice sprzed lat, które w dawnych śledztwach zostały pomyłkowo ominięte. Sprawy zaczynają mieć wspólny mianownik, a Banks wkracza wraz z inspektor Cabbot w wir współpracy. Kto jest mordercą i co nim kierowało? Czy w czasie akcji mogą zginąć przypadkowi obserwatorzy? Tym razem wszystko jest możliwe...

"Przyjaciółka diabła" to już siedemnasty tom przygód inspektora Alana Banksa. Na szczęście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby właśnie teraz przyłączyć się do przygody z tym ironicznym detektywem, ponieważ każda część opowiada o zupełnie innej sprawie, którą bohaterowie usiłują rozwiązać na kartach powieści.  Można je czytać nie po kolei lub wręcz losowo, co zdarza mi się robić i w dalszym ciągu wiem co się w nich dzieje.

Kryminały Petera Robinsona to prawdziwy majstersztyk, który zaskakuje w najmniej spodziewanym momencie. Gdy czytelnik zaplanuje sobie swoje zakończenie, przewiduje jak to się zakończy oraz w jakim kierunku brnie akcja, autor zrzuca prawdziwą bombę, która eksploduje i prowadzi akcję książki w zupełnie innym, nieprzewidywanym kierunku. Lubuję się w tego rodzaju powieściach i muszę przyznać, że ten autor swoimi rewelacyjnymi opowieściami zyskał moją sympatię, a przede wszystkim wierną czytelniczkę, która zamierza nadrobić wszystkie tomy tej serii. 

Bohaterowie wykreowani są w sposób wspaniały i niezwykle ciepły. Pomimo, że jest tu dość spora różnorodność, bo możemy poznać bohaterów zarówno miłych, ironicznych, chamskich, zaborczych, władczych i słabych, silnych i zawziętych - to każda z postaci jest świetnie wykreowana i sprawia wrażenie rzeczywistej, jak gdyby stały tuż obok mnie. Ogromnie to cenię, ponieważ postacie "płaskie i bezosobowe" to coś, czego nie jestem w stanie znieść w dobrych książkach. Tym razem autor również nie zawiódł. 

Emocje, który towarzyszyły mi podczas czytania owej powieści są wręcz nie do opisania. Autor stworzył sytuację, w czasie której czas stanął w miejscu. Być albo nie być. I pomimo kilku fragmentów, które ogromnie mnie zasmuciły, po raz kolejny jestem zaskoczona wspaniałością tej powieści i jestem przekonana, że w najbliższej przyszłości będę kontynuować swoją przygodę z Banksem i Cabbot. Inspektorzy perfekcyjni. Książka zaskakująca i pełna emocji, czym zasłużyła na specjalne miejsce w moim książkowym podium. 

Recenzja poprzedniego tomu: "Skrawek mego serca" [KLIK]

Tytuł: Przyjaciółka diabła (Inspektor Banks #17)
Autor: Peter Robinson
Wydawca: Wydawnictwo Sonia Draga
Data wydania: 10.10.2018
Miejsce wydania: Katowice
Liczba stron: 400
Moja ocena: 4,5/5

Livingbooksx

20 komentarzy:

 1. Uwielbiam, gdy książka wywołuje takie emocje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tej pozycji zdecydowanie ich nie brakuje, więc polecam po nią sięgnąć :)

   Usuń
 2. Tam, gdzie są emocje, tam muszę być i ja. Zapisuje tytuł. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Definitywnie tak. Książkę polecam i mam nadzieję, że Tobie spodoba się równie mocno jak mi :)

   Usuń
 3. Kiedyś miałam zacząć swoją przygodę z Robinsonem, ale coś nie wyszło. Może w nowym roku się uda, bo bardzo kusi!


  Zapraszam do siebie na nowy post > https://hiddenxguns.blogspot.com/2018/12/trzy-powody-dla-ktorych-warto-zakupic.html

  OdpowiedzUsuń
 4. Cześć. Jestem początkującą blogerką i wraz z koleżankami prowadzę bloga. zaczytane-dziewczyny.blogspot.com
  Może zajrzysz i ocenisz nasze posty? :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czuję się zachęcona do tej książki, lubię takie historie ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie miałam jeszcze okazji czytać nic od tego autora a po twojej recenzji zaczynam żałować ^^ myślę że w najbliższym czasie się skuszę :)
  Pozdrawiam my-dream-is-love.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Kiedyś będę musiala ja przeczytać. Opis brzmi zachęcająco, a Twoja recenzja tym bardziej. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. To już siedemnasty tom?! :) Powiedz mi, ta książka ma w sobie elementy horroru czy to tylko złudzenie tytułem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie horror, tytuł nawiązuje raczej do osobowości bohatera :)

   Usuń
 9. Siedemnasta książka autora? Jakim cudem nie przeczytałam jak dotąd żadnej jego powieści? Mój błąd, który muszę szybko nadrobić.

  OdpowiedzUsuń
 10. bardzo ciekawa książka warto ją przeczytać

  OdpowiedzUsuń