sobota, 28 maja 2016

"W cieniu tajemnic" Anne Jacobs


"Augsburg, jesień 1913 roku. Biednie ubrana dziewczyna idzie w kierunku imponującej posiadłości, połączonej z przedsiębiorstwem włókienniczym. Nazywa się Marie Hofgartner i zamierza starać się o przyjęcie na posadę pomocy kuchennej. Przepych domostwa początkowo zupełnie przytłacza dziewczynę, która wychowała się w sierocińcu. Właściciele fabryki, rodzina Melzerów, zatrudniają cały zespół pracowników i Marie nie jest łatwo odnaleźć się wśród nich. Z czasem jednak sierotę zaczyna darzyć szczególnym uczuciem najmłodsza z rodzeństwa Melzerów, Katharina... i nie tylko ona. Gdy Paul, pierworodny syn i dziedzic właścicieli poznaje dziewczynę o wielkich ciemnych oczach, dotychczasowy spokój panujący w rodzinie staje pod znakiem zapytania. Nikt też nie wie, co właściwie skłoniło głowę rodziny, pana Melzera, do zatrudnienia Marie..."

"W cieniu tajemnic" jest opowieścią o losach zarówno wysoko usytuowanych księżnych, jak i biedniejszych służących. Zamiarem autorki było stworzenie dość skomplikowanej sagi rodzinnej mającej miejsce na tle Niemiec i muszę przyznać, że autorce udało się spełnić moje oczekiwania wobec tego. Czytelnik nie jest postawiony przed konkretną sferą życia owej sagi, lecz ma możliwość poznania historii każdego z bohaterów. 

Poznajemy przede wszystkim jedną z najważniejszych postaci w powieści - Marie. Opisane zostały jej obecne zadania i postawy w domu państwa Melzerów, jej kontakty z Katharine, Paul'em oraz innymi pokojówkami i kucharkami. Obserwujemy, jak stawia kroki w nowym świecie oraz jak stara się dowiedzieć czegoś więcej na temat jej dawnej, lecz już nieobecnej rodziny. Widzimy, że bohaterka zmaga się z wieloma trudnymi sytuacjami i chwilami smutku lub grozy, jednakże autorka wyraźnie opisuje jej silny charakter oraz fakt, że młoda kobieta ma swoje cele w życiu pomimo jej pochodzenia.

Jak sam tytuł wskazuje, w powieści znaleźć możemy pełno tajemnic i celowych intryg, które są planowane w zupełnie nieprzewidywalne sposoby. Bohaterowie potrafią być niesamowicie serdeczni i wyrozumiali, jednakże większość z nich skrywa w sobie również swoją drugą stronę, która objawia się w najmniej spodziewanym momencie. Skrywają wiele tajemnic, które przeplatają się przez całą opowieść i w pewnym momencie potrafią się zazębić, przez co wszystko nagle nabiera ogromnego sensu i znaczenia. Dlaczego służąca została tak chętnie przyjęta przez pana domu? Czy jego przeszłość ma na to wpływ? Kim była matka Marie? Skąd u niej takie specyficzne, nierozwinięte talenty? Może jej zadanie jest znacznie ważniejsze, niż do tej pory sądziła?

Ogromnym plusem powieści są uczucia bohaterów. Czytelnik może poznać nawet najskrytsze myśli bogatych panienek, które z chęcią odrzucają zaloty młodych panów lub wręcz serdecznie je przyjmują. Widzimy, że nie są one idealne w każdym calu i miewają chwile słabości, które mają czasem ogromne znaczenie na ich przyszły los. Poznajemy również myśli skromnej, biednej Marie, która mimo wszystko również ma prawo do uczuć i do swojego zdania. Do smutku, radości, szczęścia, a nawet do miłości. I owe uczucie może zapukać do bram jej serca w najmniej odpowiednim momencie. Jednakże, czy wiodąc takie życie, kiedykolwiek może być na to odpowiedni moment?

Powieść przedstawia skomplikowane losy różnych warstw społecznych, które przeplatają się i ukazują, że mimo ich rozpiętości - bez siebie nie miałyby racji bytu. Ukazuje najróżniejsze uczucia bohaterów i sytuacje, w których się znajdują. Każdy z nich ma narzuconą rolę w społeczeństwie, jednak człowiek jest człowiekiem i ma prawo do władnego zdania i życia. Czasem trzeba postawić na swoim, co bohaterki dobitnie przedstawiają.

Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Data wydania: 24.05.2016, Stron: 744
Moja ocena: 7/10

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka :)
Livingbooksx

19 komentarzy:

 1. Mam w planach na pierwszy tydzień wakacji, wówczas będę miała więcej czasu na czytanie takich lektur. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem ciekawa jak została ukazana taka dysproporcja pomiędzy uczuciami tych bogatych i tych biednych.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ta książka jest również na mojej liście, ale nigdzie nie mogę znaleźć ebooka :/

  OdpowiedzUsuń
 4. Brzmi interesująco! Dobrze, że ją mam... tylko kiedy przeczytam :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawie się zapowiada, możliwe że jak będę mieć trochę czasu to sięgnę po tę pozycje, dawno czegoś takiego nie czytałam :) Cieplutko pozdrawiam ♥

  OdpowiedzUsuń
 6. Przepadam za takimi powieściami, w których nie brakuje intryg i opisu różnych warstw społecznych. Przyznaję, że zachęciłaś mnie. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam sagi rodzinne :) Pokazanie zarówno tych bogatych jak i biednych, wielowątkowość i intrygi:)
  A odpowiadając na twój komentarz, to akurat "Jedz, módl się i kochaj" to jedna z moich ulubionych książek <3

  OdpowiedzUsuń
 8. Tajemnice i intrygi to zdecydowanie coś dla mnie! ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Pierwszy raz słyszę o tej książce. Wydaje mi się, że na razie raczej ją sobie odpuszę, ale może w dalszej przyszłości po nią sięgnę :)

  litery-na-papierze.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. Naprawdę mnie zaintrygowałaś tą książką! Kiedyś przeczytam i odkryję tę magię, którą tutaj odczuwam. :)
  Pozdrawiam!
  #Ivy z Bluszczowych Recenzji

  OdpowiedzUsuń
 11. Ostatnimi czasy miewam ochotę na dobrą sagę rodzinną, a teraz wchodzę na Twojego bloga i odnajduję ciekawą pozycję, która przypuszczam może zaspokoić moje oczekiwania. Będę mieć tę pozycję na uwadze :)
  Pozdrawiam serdecznie- strefawyobrazni.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 12. Opis mnie jakoś nie zaciekawił. Twoja recenzja już bardziej, ale nadal nie jestem przekonana co do tej książki.
  Świetna recenzja, zostaję na dłużej, buziaki :*
  www.biblioteczkapati.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 13. Nominowałam Cię do Liebster Blog Award! Jeśli tylko masz ochotę, zapraszam: http://booksofsouls.blogspot.com/2016/05/liebster-blog-award-1.html :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Uczucia bohaterów, tajemnice oraz intrygi to coś co lubię!

  Pozdrawiam,
  Czytaninka

  OdpowiedzUsuń
 15. Dzisiaj rusza nowe wyzwanie - Czytamy nowości - Zapraszam. Przyłącz się :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Dzisiaj rusza nowe wyzwanie - Czytamy nowości - Zapraszam. Przyłącz się :)

  OdpowiedzUsuń