czwartek, 18 sierpnia 2016

"Pani mnie z kimś pomyliła" Ilona Łepkowska

"Życie nie rozpieszcza Joanny. Samotnie wychowuje nastoletnią córkę i co miesiąc sprawdzając stan konta, obawia się, że znowu zabraknie jej pieniędzy na opłacenie wszystkich rachunków. Nie chce zawieść Misi, której obiecała wyjazd na kurs językowy w Londynie, więc przyjmuje dobrze płatne zlecenie jako tłumaczka na planie nowego programu telewizyjnego. Wkrótce nieoczekiwanie, trochę wbrew sobie, zostaje gwiazdą. Paradoksalnie świat show-biznesu kompletnie Joanny nie interesuje. Nie śledzi portali plotkarskich, nie jest dla niej ważne, kto wywołał jaki skandal. Jest ostatnią osobą, która mogłaby marzyć, by znaleźć się na pierwszych stronach tabloidów. I przewrotnie to właśnie Joanna sięga szczytu sławy, staje się celebrytką i może sama przekonać się, jak wygląda życie w luksusie. Czy zdoła nie zatracić siebie wśród kolejnych sukcesów? Czy będzie szczęśliwa?"

Główna bohaterka to kobieta nieco po czterdziestce, której przyszło samodzielnie wychowywać córkę Misię. Jej domowy budżet jest dość ograniczony, a Joanna nie ma dobrze płatnej pracy. Ojciec Misi nie interesuje się swoją byłą rodziną, a alimenty wpływają wtedy, kiedy on ma ochotę. Dwie kobiety są zmuszone do skromnego życia, a tłumaczka pragnie, aby jej córka skorzystała z obozu językowego. Ale... to kolejny wydatek. Nagle w życiu dopisuje jej ogromne szczęście, a reżyserzy stwierdzają, że Joanna idealnie pasuje do roli tłumaczki. Kobieta czuje, że jej los nareszcie kiełkuje i od tej pory będzie wiodła niemalże królewskie życie. Jak się okazuje, bogactwo i sława nie mają wyłącznie dobrych stron, a ciemne strony tego show-biznesu mogą okazać się zbyt dużym poświęceniem. 

Joanna jest dojrzałą, dorosłą kobietą, która w życiu nie ma zbyt wiele. Jej dni i myśli kręcą się wokół córki i zmartwień o finanse do "pierwszego". W momencie, w którym dostaje świetnie płatną pracę, jej radość nie zna granic. Chełpi się i zachwyca światem, w który właśnie się zagłębia, pomimo że na początku w ogóle się nim nie interesowała. Bogactwo jej odpowiada i stara się wykorzystać każda chwilę swojego nowego życia w blasku kamer. Chwilami cieszy się wręcz jak dziecko, poznając otoczenie w przepych wystrojów oraz garderoby. Następuje punkt, w którym pieniądze stają się zbyt ważne, a Joanna powoli się gubi i zatraca. Wypchany portfel to nie wszystko, czego stopniowo dowiadują się bohaterowie.

Joanna była bohaterką przebojową, jednakże chwilami dość irytującą. Jej przesadna radość i skakanie z niej na nowy naszyjnik lub fryzurę było nieco przesadzone i denerwujące. Dorosła kobieta w obliczu przepychu i obracająca się wokół fortuny postradała zmysły i zmieniła cele życiowe. Biznes zawrócił jej w głowie, a tłumaczka stawała się coraz słabszą i ograniczoną osobą.

Powieść pani Ilony Łepkowskiej jest dość zabawną, ale i pouczającą książką. Jest lekka, przyjemna, przepełniona wieloma plotkami i opowieściami ze świata show-biznesu. Niektóre z postaci pojawiających się jedynie w tle lub w owych plotkach, to osoby, które odnaleźć możemy w naszym realnym świecie, w telewizji lub w czasopismach. Reżyserka Ilona Łepkowska rewelacyjnie poradziła sobie z opowieścią w formie literackiej, która jest jej debiutem. Miała już do czynienia z pisemną formą, jednakże scenariusz a powieść to dwa różne światy. Autorka świetnie odnajduje się w obydwu.

Opowieść o Joannie nie jest płytką historyjką, która ma na celu rozbawienie czytelników. Pełna plotek kobieca powieść niesie ze sobą puentę oraz wiele punktów zwrotnych, które zachęcają do przemyśleń i kalkulacji swojego życia. Powieść chwilami jest bardzo refleksyjna i pouczająca, ale nie brakuje w niej humoru ani rozrywki. Zabawne dialogi, sytuacje, wydarzenia a także bohaterowie.

Tytuł: Pani mnie z kimś pomyliła
Autor: Ilona Łepkowska
Wydawca: Wydawnictwo Muza
Miejsce wydania: Warszawa
Data wydania: 18.05.2016
Liczba stron: 448
Moja ocena: 6/10

Za egzemplarz bardzo dziękuję Księgarni PanTomasz.pl :)Livingbooksx

12 komentarzy:

 1. Coś dla mnie. Ciekawa fabuła, humor, przesłanie, no i polska książka;)

  OdpowiedzUsuń
 2. I kolejny polska pozycja, której należy dać szansę! Dopisuję do listy! Ciekawy pomysł na fabułę i przesłanie, nie mogę się doczekać kiedy po nią sięgnę!

  Pozdrawiam cieplutko ♥
  http://sleepwithbook.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam książki z porządną dawką refleksji, a humor także mile widziany :)

  Pozdrawiam, Jabłuszkooo ♡
  SZELEST STRON

  OdpowiedzUsuń
 4. Podoba mi się fakt, że pozycja niesie za sobą pewne przesłanie. Humor i fabuła również mnie kuszą. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka zapowiada się bardzo ciekawie. Czekam na następną recenzję :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię książki, z których można wynieść coś więcej niż dobrą dawkę humoru i moc emocji. Ta książka daje do myślenia to i się znacznie podoba. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Hej! Nominowałam Cię do Liebster Blog Award. Byłoby miło, gdybyś wykonała. :)
  Pozdrawiam cieplutko! x
  https://maagia-ksiazek.blogspot.com/2016/08/liebster-blog-award-2-3-4.html

  OdpowiedzUsuń
 8. Czasami lubię poczytać takie lekkie powieści z humorem, więc na pewno skuszę się na tę książkę ;)
  Pozdrawiam! http://literacki-wszechswiat.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 9. Rewelacyjna powieść. Z widocznym przesłaniem. Wciągnęła mnie od pierwszej do ostatniej strony.

  OdpowiedzUsuń