niedziela, 9 października 2016

"Kamień i sól" Victoria Scott

"Jak daleko posuniesz się, by przeżyć? Tella ma za sobą przerażającą przeprawę przez dżunglę i pustynię. Nie może się już wycofać. W kolejnych etapach wyścigu zmierzy się z ukrytymi niebezpieczeństwami oceanu, mrożącym oddech górskim zimnem oraz... nowymi, pokrętnymi zasadami wyścigu. Co jednak, jeśli niebezpieczeństwo leży jeszcze głębiej? Jak można ufać komukolwiek, skoro wszyscy mają jakieś sekrety? Co zrobić, gdy osoba, na której najbardziej polegasz, nagle przestaje cię wspierać? Jak wybrać między jednym życiem a drugim? Wyścig dobiega końca. Wystartowało stu dwudziestu dwóch uczestników. Kiedy Tella i ci, którzy przeżyli, stają do ostatniego etapu, jest ich zaledwie czterdziestu jeden... i tylko jedna osoba może zwyciężyć."

Tella, jedna z głównych bohaterek owej powieści, bierze udział w wyścigu, na końcu którego ma szansę otrzymać lek dla swojego ciężko chorego brata. Jedynym warunkiem jest przejście wszystkich przewidzianych przeszkód oraz zjawisk, które zagrażają życiu i zdrowiu uczestników. Jednakże, każdy z nich ma w tym jakiś cel i za wszelką cenę chce uratować życie swojej bliskiej osobie. Ale najpierw sam musi przeżyć. Jak się okazało, Tella nie znalazła się tam przez zupełny przypadek, a jej przodkowie maczali w tym palce. Jej zadanie nie należy do najłatwiejszych, szczególnie gdy w grę wchodzi rodzące się uczucie oraz niebezpieczeństwo i fałszywość czyhające na każdym kroku wyścigu. Na domiar złego, zasady tak zwanej gry ciągle się zmieniają, a bohaterzy nie mają na to żadnego wpływu. Nie wiedzą, co czeka ich każdego kolejnego dnia ani co organizatorzy planują dla nich na kolejnych etapach. Ich życie to niewiadoma, a codzienność to walka.

Główna bohaterka Tella to dziewczyna, która nigdy się nie poddaje. Pomimo, że w poprzedniej części - "Ogień i woda", zaznała wielu cierpień oraz przykrych sytuacji, w kontynuacji prze w zaparte i nie da się pokonać przez innych. Uczucie do nowo poznanego młodego mężczyzny rośnie, a jej determinacja staje się nie do przezwyciężenia. Razem są zdolni do wszystkiego, jednakże nagle coś się w nim zmienia, a Tella czuje się odrzucona. Chłopak ma w tym wyścigu również inny cel, jakim jest wniknięcie w głąb umysłów organizatorów i pokonanie ich w sobie znany tylko sposób. Osoby biorące udział w wyścigu stają się sobie coraz bardziej obce, a sekrety i spiski sięgają zenitu. Nikt nie wie, komu może zaufać, a kto gra jedynie pozorami. Od teraz każdy ufa tylko sobie, a czasem to również zbyt wiele...

Pandory, tak jak i w pierwszym tomie, towarzyszą nam oraz bohaterom przez całość opowieści. Malutkie zwierzęta o mocach, które nie są nikomu do końca znane, niejednokrotnie ratują zdrowie oraz życie uczestników wyścigu. W książce ze strony na stronę odkrywamy nowe zdolności i umiejętności, które posiadają niezwykle pomocne pandory. Pomimo, że są to zwierzęta stworzone z myślą o owym wyścigu, a ich mózgi pracują nieco inaczej - między nimi oraz uczestnikami wytwarzają się więzi, które w ogóle nie były planowane przez organizatorów.

Autorka również tym razem mnie nie zawiodła, a historia, którą stworzyła, porwała mnie w zupełnie inną rzeczywistość. Język, którym się posługuje, jest przejrzysty i przede wszystkim bardzo dobrze dobrany. Akcja w powieści nie dłuży się, nie ma tu zbędnych opisów ani zbyt długich przejść. Ciągle mamy do czynienia z wartką akcją oraz emocjami, które towarzyszą nam na każdej stronie. Czytelnik wraca do swoich ulubionych bohaterów i po raz kolejny przeżywa przygodę, która na długo pozostaje w pamięci. "Kamień i sól" to druga część historii, tuż po "Ogniu i wodzie" i muszę przyznać, że kontynuacja jest bezapelacyjnie i stuprocentowo wyśmienita. Autorka przeniosła mnie w inny świat, który spodobał mi się w każdym calu.

Tytuł: Kamień i sól
Autor: Victoria Scott
Wydawca: Wydawnictwo IUVI
Miejsce wydania: 17.02.2016
Data wydania: Kraków
Liczba stron: 368
Moja ocena: 8/10

Za egzemplarz owej książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu IUVI.

Livingbooksx

13 komentarzy:

 1. Już od roku szukam okazji do przeczytania tej książki i mam nadzieję, że znajdę wreszcie kilka chwil na jej czytanie oraz, że ta powieść mi się spodoba.
  Pozdrawiam
  http://monicas-reviews.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzymam kciuki! Powieść rewelacyjna, warto znaleźć na nią chwilę :)

   Usuń
 2. Dobrze, że książka nie zawiodła. Ten tytuł od dawna mnie interesuje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znam tytułu ani autorki, ale myślę to fantastyka, więc podziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z jednej strony tak, z drugiej niekoniecznie.. :)

   Usuń
 4. Mam na liście książek do przeczytania, lubię tak przenieść się do innego świata. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gwarantuję, że ta książka przeniesie Cię w zupełnie inną rzeczywistość :)

   Usuń
 5. Boska okładka :D mówią, że nie powinno się oceniać książki po okładce, ale tę chcę mieć... :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Okładka adekwatna do treści, bo wnętrze także jest oszałamiające.. :)

   Usuń
 6. O książce słyszę po raz pierwszy i przyznaję, że czuję się zaintrygowana

  OdpowiedzUsuń
 7. Jeżeli chodzi o tę część, to podobałaby mi się tak samo jak pierwsza gdyby nie...Tela. Nie mogłam jej znieść tutaj po prostu. Rozwydrzony, rozkapryszony bachor, któremu wszyscy powinni nadskakiwać i oczywiście wiele osób przez jej durne zachowania ucierpiało, już nie mówię o tej okropnej smierci na oceanie...ryczałam jak wół...

  OdpowiedzUsuń