poniedziałek, 11 września 2017

"To, co zostawiła" Ellen Marie Wiseman

"Jako dziecko Izzy Stone doświadcza ogromnej tragedii. Traci ukochanego ojca, którego zastrzeliła jej matka. Dziewczyna przyjmuje, że kobieta jest obłąkana i zrywa z nią wszelkie kontakty. Będąc nastolatką, trafia do rodziny zastępczej, w której pomaga przybranym rodzicom w porządkowaniu zbiorów lokalnego muzeum. W stosie porzuconych i zapomnianych przedmiotów Izzy znajduje plik nieotwartych listów, które okażą się kluczem do jej przeszłości. 

Rok 1929. Clara Cartwright ma osiemnaście lat i jest szaleńczo zakochana we włoskim imigrancie. Kiedy wyjawia rodzicom zamiar poślubienia mężczyzny, jej ojciec wpada w furię i wysyła córkę do kosztownego ośrodka dla obłąkanych."


W momencie, w którym poznajemy Clarę, dziewczyna ma zaledwie osiemnaście lat i wielkie plany na przyszłość. Widzi siebie u boku przystojnego mężczyzny, zakochana ponad wszystko, pragnąca założyć wymarzoną rodzinę - lepszy model swojej obecnej. Niestety na drodze do szczęścia staje ojciec Clary, który nie jest w stanie zgodzić się na związek córki. Robi wszystko, aby odseparować od siebie dwoje młodych ludzi, posuwając się do przerażających czynów - umieszcza Clarę w ośrodku dla obłąkanych. Dom psychiatryczny wygląda miło i przyjemnie, jednakże życie wewnątrz toczy się zupełnie inaczej... Opuszczona, samotna i cierpiąca dziewczyna za wszelką cenę chce się stamtąd wydostać, gotowa poświęcić nawet najdrogocenniejsze rzeczy. Na swojej drodze spotyka wielu ludzi, lecz większość z nich usiłuje wmówić jej prawdziwą chorobę psychiczną. Co pocznie Clara Cartwright? Czy odnajdzie spokój i szczęście? 

Wiele lat później - poznajemy młodziutką Izzy, której matka zabiła ojca we śnie. Po tym czynie zostaje zamknięta w więzieniu, a dziewczyna umieszczona w rodzinie zastępczej. Z wiekiem zaczyna rozumieć, co się tak naprawdę wydarzyło oraz dlaczego matka postąpiła właśnie tak. Listy, które przypadkowo znajduje zmieniają jej przyszłość i postrzeganie świata. Między czasie Izzy zagłębia się w losy Clary Cartwright w związku z badaniami w muzeum. Dziewczyna ma swój cel, dlatego też z ogromnym zaangażowaniem pomaga w pracy i odkrywaniu przeszłości Clary. Niestety, codzienność nie wygląda u niej zbyt kolorowo, a nowi koledzy starannie uprzykrzają jej szkolne życie.

Autorka umiejętnie wprowadza czytelnika w obydwie rzeczywistości, niemalże równocześnie - ponieważ rozdziały dotyczące Izzy oraz Clary przeplatają się. Dokładnie poznajemy główne bohaterki na różnych etapach czasowych, ich życie, znajomych, sytuacje rodzinne, życiowe oraz cele i marzenia. Zarówno jedna, jak i druga kobieta nie mają łatwego życia, jednakże za wszelką cenę walczą o swoje, poświęcając wiele.

Historia przedstawiona w powieści ma w sobie coś, czego nie potrafię wyrazić słowami, coś niesamowitego i magicznego. Jest ona głęboka, realistyczna i niesie ze sobą niejedno przesłanie. Opowieść ukazuje kobiety, które nie są traktowane przez rodzinę poważnie, a jednak mimo wszystko walczą o swoje. Nawet w najgorszych momentach, gdy wszystko zmierza ku złemu, ich silne charaktery i gorące uczucia nie stygną, wręcz przeciwnie - dodają sił.

Pomimo, że poznajemy dwie całkowicie różne kobiety, w ogromnym odstępie czasowym i w różnych sytuacjach, od samego początku książki odnosiłam wrażenie, że coś ich łączy. Nie jest to wspólna historia, jednakże ich tragedie miały podobne charaktery, a ich dążenie do celu było wręcz imponujące. Obie kobiety zostały naznaczone przez los, potraktowane w najgorszy sposób, jednak żadna z nich nie poddała się i pokazała, że warto czekać - a los się odwróci i wszystko zostanie im wynagrodzone. 

Podsumowując - "To, co zostało" to głęboka, poruszająca i chwilami wzruszająca opowieść o trudnej rzeczywistości, która spotkała oddalone od siebie w czasie dwie bohaterki. Książka ukazuje siłę ich kobiecości i ciężkie losy, które je spotkały. Historia przedstawiona została w sposób niezwykle przejrzysty i dokładny, a mimo wszystko - głęboko trafiający do czytelnika. Powieść przeniosła mnie w zupełnie inną rzeczywistość, miałam okazję poznać dwie silne bohaterki, niełatwe życie w domu dla obłąkanych oraz wraz z nimi odkrywać historie zawarte w listach i pamiętnikach pozostawionych na stracenie.

Tytuł: To, co zostawiła
Autor: Ellen Marie Wiseman
Wydawca: Wydawnictwo Kobiece
Miejsce wydania: Białystok
Data wydania: 18.08.2017
Liczba stron: 496
Moja ocena: 9/10

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Kobiecemu.

Livingbooksx

14 komentarzy:

 1. Czuję, że ta książka by mnie mocno wciągnęła. Zapisuję sobie jej tytuł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zatem życzę przyjemnej lektury w przyszłości :)

   Usuń
 2. Zaintrygowała mnie, jestem bardzo ciekawa obu bohaterek i ich sytuacji :)
  Pozdrawiam :)
  http://czytanie-i-inne-przygody.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każda z nich jest inna, a jednak mają ze sobą coś wspólnego :) Polecam zagłębić się w lekturę, jest rewelacyjna :)

   Usuń
 3. Chciałabym poznać ten tytuł i chciałabym, żeby we mnie również wywołał tyle emocji. Ciekawe, czy również dopatrzyłabym się w nim czegoś magicznego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że warto spróbować, bo historia jest niezwykle wciągająca i poruszająca :)

   Usuń
 4. Miałam okazję przeczytać i książka mnie oczarowała. Cudowna ❤

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się w stu procentach, jest wspaniała i czarująca :)

   Usuń
 5. Myślę, że to może być książka dla mnie. Lubię takie poruszające historie.
  BTW Czy ja Ci już mówiłam, że wygląd Twojego bloga jest OBŁĘDNY? Cudo! <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak miło, bardzo dziękuję! :)
   Powieść z całego serca polecam!

   Usuń
 6. Wcześniej czytałam kilka negatywnych opinii i teraz sama już nie wiem, co myśleć ;) Twoja recenzja na pewno bardzo zachęca do sięgnięcia po ten tytuł. Zapowiada się emocjonująca lektura, dlatego zapewne kiedyś zaryzykuję.
  Pozdrawiam!
  houseofreaders.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Historia opisana w tej książce mnie zaintrygowała. Uwielbiam przeplatające się historię kilku osób, które w jakiś sposób łączą się.

  Pozdrawiam
  maykaok.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Coś w sam raz dla mnie, bardzo lubię gdy w książce jest więcej niż jedna perspektywy zwłaszcza gdy dane osoby dzieli duży okres czasu. Dodaje książkę do chciejlisty :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Tak wiele dobrego o tej książce słyszałam. Bardzo chcę sprawdzić w czym tkwi jej fenomen.
  kocieczytanie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń