piątek, 4 sierpnia 2017

"Doskonała" Cecelia Ahern


"Żadna, nawet największa SKAZA nie może powstrzymać cię przed tym, żebyś stała się DOSKONAŁA... 

Trzymająca w napięciu, szokująca i wzruszająca kontynuacja "Skazy" - powieści, którą znana i ceniona na całym świecie autorka podbiła serca także młodszych czytelniczek. Celestine żyje w społeczeństwie opanowanym obsesją doskonałości. Napiętnowana Skazą, decyduje się na bunt przeciwko nieludzkiemu systemowi. Jedyną osobą, której może zaufać, jest Carrick. Czy dwoje młodych, kochających się ludzi ma jakiekolwiek szanse w walce z bezdusznym, skostniałym porządkiem? Czy zapał i gorąca miłość wystarczą, by skierować świat na nowe tory?" 

UWAGA! Recenzja może zawierać śladowe ilości treści z poprzedniego tomu. Należy zachować szczególną ostrożność.

W świecie, w którym żyją bohaterowie, panuje Trybunał i jego specyficzne rządy. Za każdy przejaw sprzeciwu, chciwości, uporu bądź innych niepożądanych cech, obywatel zostaje naznaczony Skazą wypalaną na wybranej części ciała - w zależności, jaka cecha dominuje. Celestine North przez swoje dobre serce i pomoc staruszkowi w autobusie zostaje skazana na wypalenie pięciu skaz. Szóstą wypala jej sam Crevan, postrach ludności, pomimo że kiedyś była blisko z jego synem Artem. Ostatnia skaza nie była przewidziana, a Crevan wypalił ją we wściekłości z powodu sprzeciwu młodej kobiety. Naznaczeni zostają prześladowani, a Celestine poszukiwana w każdym zakamarku państwa. Dziewczyna ma coś, co może obalić rządy Trybunału, przez co wysoko postawieni ludzie zaczynają się jej bać i obawiać o swoją przyszłość. Sprawy przebierają ciekawy obrót, a młodzi bohaterowie zaczynają walkę o dobro i sprawiedliwość, którą Trybunał bezczelnie im odbiera. Zacięta rozgrywka dopiero się zaczyna. Zwycięży dobroć czy jednak niesprawiedliwość?

"Doskonała" to drugi tom duologii Cecelii Ahern, która skradła serca wielu czytelników, w tym również moje. Autorka wykreowała zupełnie inną rzeczywistość, w której obywatele nie mają wolności wyboru a Trybunał stale śledzi każdy ich ruch. Na każdym kroku grozi im więzienie lub Skaza, pomimo że ich zachowanie jest ludzkie i wydawałoby się - normalne. Według Crevana jednak, jest to zachowanie "zbyt ludzkie" i człowiecze, a owe cechy nie są pożądane w jego społeczeństwie. Stworzony świat przenosi czytelnika w zupełnie inne miejsce, w którym nic nie jest oczywiste, a każdy kolejny krok niepewny.

"Aby ktoś mógł wygrać, ktoś musi przegrać. A żeby ta osoba mogła wygrać, najpierw musi coś stracić. Ironia sprawiedliwości jest taka, że uczucia, które ją poprzedzają, i te, które z niej powstają, nigdy nie są w pełni uczciwe i zrównoważone. Nawet sama sprawiedliwość nie jest idealna."

W drugim tomie mamy okazję poznać bohaterów jeszcze dokładniej, zagłębić się w ich przeszłość oraz rodzinne relacje. Charaktery przedstawionych postaci są rewelacyjnie zarysowane, a każdy ich ruch dokładnie przemyślany. Celestine jest niezwykle waleczną bohaterką, pokazuje swoją siłę i determinację, co dodaje książce i całej historii wiele uroku i tempa.

Wydarzenia z pierwszego oraz drugiego tomu idealnie łączą się, wplatając w historię wątki z przeszłości bohaterów. Tempo akcji nie jest zbyt wolne ani zbyt szybkie, wydarzenia są jasne i dokładnie opisane, dzięki czemu czytelnik ma możliwość przeniesienia się w równoległą rzeczywistość i przeżywania wszystkiego wraz z bohaterami. Klimat powieści bardzo przypadł mi do gustu i pomimo, że nie wszystko, co się tam działo było dobre - książka skradła moje serce i dostarczyła wielu emocji, wzruszeń oraz zaskoczeń w najmniej spodziewanych momentach. Rewelacyjna duologia, a autorka po raz kolejny spisała się wspaniale.

Tytuł: Doskonała (Skaza #2)
Autor: Cecelia Ahern
Wydawca: Wydawnictwo Akurat
Miejsce wydania: Warszawa
Data wydania: 19.07.2017
Liczba stron: 480
Moja ocena: 9/10 ♥

Za egzemplarz recenzencki dziękuje Wydawnictwu Akurat.

Livingbooksx

15 komentarzy:

 1. Lubię twórczość autorki, ale ta seria to nie moje klimaty - wolę coś bardziej realistycznego :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przyznam się, że nie czytałam jeszcze pierwszego tomu. Z tego co wiem, książki są polecene, więc lądują na mojej liście. Na pewno kupię, nie wiem kiedy, ale to zrobię, bo jestem ciekawa tej serii.
  pozdrawiam, polecam-goodbook.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Kolejna osoba poleca tę serię, muszę więc w końcu się za nią zabrać :) Dotychczas nie czytałam jeszcze żadnej książki Ahern.
  kraina-ksiazek-stelli.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tą duologię zdecydowanie polecam na początek :)

   Usuń
 4. Ja cenię Ahern zwłaszcza za jej obyczajową twórczość, i mam pewne obawy co do sięgnięcia po tę w nieco innym klimacie, nie wiem czemu. Muszę nad tym popracować!
  Pozdrawiam! włóczykijka z imponderabiliów literackich

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O proszę, a u mnie wręcz przeciwnie. Jej obyczajówki lubię, ale nie przemawiają do mnie jakoś szczególnie, natomiast ta seria bardzo przypadła mi do gustu :)

   Usuń
 5. Nie polubiłam się z ta autorką za bardzo, więc chyba sobie odpuszczę ten tytuł :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja właściwie wcześniej miałam do niej mieszane uczucia, a właśnie ta seria niesamowicie przypadła mi do gustu :)

   Usuń
 6. Mam w planach przeczytać "Skazę" tak więc ciekawa jestem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oo, mam nadzieję, że seria się spodoba, bo według mnie jest wspaniała :)

   Usuń
 7. Moje pierwsze spotkanie z autorką nie było udane. Jakoś nadal nie mogę się odważyć, żeby ponownie sięgnąć po jej książkę.


  Pozdrawiam.
  Kasia z Ebookowych recenzji
  http://ebookowe-recenzje.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. znam Ahern od romantycznej strony, ale tę serię też chętnie przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 9. Znam pióro Ahern, ale niestety nie czytalam pierwszego tomu, dlatego zgrabnie przeleciałam tekst wzrokiem. Niemniej tytuły sobie zapiszę i z pewnością przeczytam.

  Pozdrawiam Justyna z Książko, miłości moja

  OdpowiedzUsuń
 10. Pierwszy tom zrobił na mnie dużo lepsze wrażenie, dlatego cieszę się, że nie powstanie z tego trylogia. Powieść jednak trzyma w napięciu i dobrze się ją czyta ;)

  OdpowiedzUsuń