piątek, 18 sierpnia 2017

"Przeszłość" Tessa Hadley

"Czwórka rodzeństwa – Alice, Roland, Harriet i Fran – postanawia spędzić wspólny urlop na angielskiej wsi. To ich ostatni pobyt w urokliwym domku, odziedziczonym po dziadkach, ma więc być wyjątkowy. Zasady są proste: tylko rodzina, żadnych obcych. Fran przyjeżdża z dwójką dzieci, Roland z córką (z pierwszego małżeństwa) i nową żoną (trzecią z kolei), Harriet jak zwykle jest sama. Wyłamuje się tylko Alice, która przywozi ze sobą swojego prawie-pasierba Kasima, syna byłego partnera. 
Dom dziadków pełen jest bolesnych wspomnień, lecz choć przeszłość przypomina im o sobie na każdym kroku, trudno jest im się z nią rozstać. Czas, który nie oszczędził niszczejącego budynku, odcisnął także piętno na ich wzajemnych relacjach. Rodzinne wakacje, w zamierzeniu sielankowe, nieuchronnie zmierzają w kierunku katastrofy, atmosfera gęstnieje z dnia na dzień… "

Stary dom dziadków, odwiedzany przez rodzeństwo jedynie sporadycznie. W tym roku jednak cała czwórka decyduje się na rodzinne wakacje, które być może będą ostatnimi w owym budynku. Sielanka z dala od codzienności, od sklepów, łączy internetowych, zasięgu, niepotrzebnych plotek... Jak się jednak okazuje, rodzina także skrywa wiele tajemnic, o których nie wiedzą. Pomimo, że ich relacje nie przedstawiają się najgorzej, z biegiem lat odsuwają się od siebie, a każde z nich prowadzi zupełnie inne życie, samotne lub rodzinne. W momencie, w którym cztery charaktery oraz ich światopoglądy spotykają się w zacisznym miejscu, niektóre emocje i wydarzenia wychodzą na jaw w najmniej odpowiednim momencie. Wakacje w domu dziadków mogą zmienić ich przyszłość i zaważyć na rodzinnych więzach.

Powieść podzielona została na trzy części - teraźniejszość, przeszłość i znów teraźniejszość. Początkowo czytelnik ma okazję zapoznać się z bohaterami, poznać ich charaktery, obecne sytuacje życiowe, relacje, sposób myślenia oraz poniekąd poglądy. W drugiej części przenosimy się do przeszłości, w której to poznajemy dziadków czwórki rodzeństwa. Obserwujemy ich codzienność, etapy różnych znajomości, relacje z ich rodzicami oraz chwilami niełatwą walkę z życiem w owych czasach. Następnie na powrót przenosimy się do teraźniejszości, gdzie bohaterowie często wspominają przeszłość, życie ich rodziców i kluczowy w powieści stary dom. Mamy szansę zaobserwować powiązanie przeszłości oraz teraźniejszości i poznać historię domu oraz całej rodziny.

"Są ludzie przyzwoici i tacy, którym na niczym nie zależy."

W powieści mamy do czynienia z czterema zupełnie innymi charakterami - niektórzy z nich od lat są samotni i zamknięci, inni natomiast są duszami towarzystwa i nie potrafią poprzestać na jednej żonie. Chwilami bohaterzy mają niemały problem z dogadaniem się, jednak między czasie wychodzą na jaw inne ich cechy, które dodają niektórym sytuacjom dodatkowy sens. Między czasie poznajemy również dzieci oraz parę nastolatków, którzy mają na swoje życie swój własny plan. Jednakże, różnie się on może skończyć.

Momentami powieść ma charakter wręcz oniryczny, a przedstawiona sielanka nadaje opowieści niezwykły klimat. Czytelnik może zapoznać się z wieloma barwnymi, dokładnie opisanymi i wprowadzonymi obrazami natury. Odgrywa ona spore znaczenie w całej historii i potężnie wpływa na humory bohaterów i klimat ich wakacji. W "Przeszłości" nie znajdziemy zawikłanej akcji, porywających wydarzeń ani mrocznych lub kryminalnych sekretów. Jest to powieść, która strona po stronie opowiada nam historię pewnej rodziny, która z czasem oddaliła się od siebie i zaczęła skrywać swoje własne, nieujawnione wcześniej sekrety. Myślę, że każdy z nas odkryje w niej zupełnie inne przesłanie, a historia owej rodziny dla każdego czytelnika będzie kryła w sobie różnorakie sekrety. 

Tytuł: Przeszłość
Autor: Tessa Hadley
Wydawca: Grupa Wydawnicza Foksal, Wydawnictwo W.A.B.
Data wydania: 17.08.2017
Miejsce wydania: Warszawa
Liczba stron: 352
Moja ocena: 6/10

Wydawnictwu serdecznie dziękuję za udostępnienie elektronicznej wersji powieści.

Livingbooksx

17 komentarzy:

 1. Zaciekawiłaś mnie bardzo :) Trochę się rozczarowałam, czytając, że nie będzie mrocznych sekretów, no ale i bez nich książka może przecież być interesująca :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak najbardziej, jest ona interesująca na swój sposób. Zamiast mrocznych sekretów są tu wprowadzone całkowicie inne zabiegi literackie :)

   Usuń
 2. Póki co mam ochotę na bardziej dynamiczną akcję, ale będę miała na uawdze powyższy tytuł>
  Pozdrawiam ksiazkowa-fantazja.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Raczej podziękuję za tę książkę. Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 4. Przeczytam i z pewnością podzielę się z tobą moją opinią :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zaintrygowałaś mnie a okładka jest po prostu cudowna :)
  Pozdrawiam, maobmaze

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie się zgadzam, okładka ma w sobie coś magicznego :)

   Usuń
 6. Nie czytałam ale bardzo zaintrygował mnie opis :) Kiedyś na pewno po nią sięgnę :)
  Pozdrawiam Agaa
  http://ilovetravelingreadingbooksandfilms.blogspot.com/2017/08/49-recenzja-dary-anioa-miasto-popioow.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z cała pewnością znajdziesz w niej coś dla siebie :)

   Usuń
 7. Książka jest intrygująca i z chęcią bym po nią sięgnęła :)
  Ewelina, XoXo.
  https://redgirlbooks.blogspot.in/2017/08/lauren-gibaldi-autofocus.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetnie! Zatem życzę miłej lektury może w przyszłości :)

   Usuń
 8. Książka przez pewien czas kusiła mnie swoją fabułą, ostatecznie jednak odpuściłam ją sobie. Twoja ocena 6 na 10 sugeruje, że jeszcze mogę poczekać z tym spotkaniem. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
 9. Jakoś nie moje klimaty, więc podziękuję za tę pozycję. Na razie mam co czytać :D
  Pozdrawiam ciepło! :)
  Kasia z niekulturalnie.pl :)

  OdpowiedzUsuń