wtorek, 19 lipca 2016

"Miasto krwi" Kamil Dziadkiewicz

"Siedemnasty wiek, Hyruf. Epoka krwawych wojen religijnych. Poniżany przez ojca z powodu kalectwa Mulgih Thadur nie może dłużej znieść maltretowania siebie i swojej matki. Doprowadzony do ostateczności popełnia makabryczne morderstwo, które pozoruje na samobójstwo. Nie wie jednak, że z ukrycia obserwuje go człowiek Garlona, najważniejszej figury świata przestępczego Hyruf. Popełnione z desperacji zabójstwo wprowadza go na złą drogę, z której nie ma już odwrotu. Chcąc chronić rodzinę, godzi się na najgorsze z możliwych czynów. Początkowo zmuszany przez szantażujących, z czasem odnajduje się w profesji i przechodzi na stronę tych, z którymi walczył - najpierw zakłamanych duchownych, potem reformatorów - opętanych żądzą krwi przeciwników Kościoła."

Główny bohater Mulgih to osoba mocno doświadczona przez los, która samodzielnie musi radzić sobie ze swoim kalectwem. Jest źle traktowany przez ojca i musi znosić jego negatywny stosunek do matki. W ramach odreagowania i zemsty mężczyzna dopuszcza się czynów, które nigdy nie przeszłyby mu nawet przez myśl. Jego charakter stopniowo się zmienia a Mulgih poznaje ludzi, którzy diametralnie zmieniają jego losy i życie. Jeden czyn pociąga za nim cały wachlarz nieprzypadkowych zdarzeń a on sam musi odnaleźć się w nowych, odmiennych sytuacjach.

Powieść porusza tematykę kościołów, wiar, odłamów religijnych i zdrad, które obecne są w każdym zakamarku stowarzyszeń. Od zawsze fascynowały mnie filmy i książki, które zawierały w sobie dość emocjonalną plątaninę wydarzeń mających miejsce we wszelakich wioskach i zakonach. "Miasto krwi" odpowiada temu idealnie i dzięki temu zostałam wciągnięta w różnorodną sieć niespodziewanych następstw zachowań bohaterów. Autor świetnie opisał każdy najmniejszy szczegół aby oddać klimat książki i również dzięki tym subtelnym, ale niesamowicie znaczącym detalom powieść jest bardzo mroczna, tajemnicza i przede wszystkim dopracowana.

Bohaterowie przedstawieni w powieści są dość dobrze i dokładnie wykreowani, przez co czytelnik może wyobrazić sobie ich w najmniejszych nawet szczegółach i poznać ich najskrytsze myśli. Niektórzy z nich jednak pozostają tajemniczy i anonimowi, a naszym zadaniem jest odkrycie, kto jest kim i dlaczego jest właśnie taki. "Miasto krwi" to powieść zawierająca niejakie tajemnice i skryte sytuacje, które chwilami przejmują logikę czytelników i sprawiają, że nie potrafią oni myśleć o niczym innym niż o akcji dziejącej się w książce.

Muszę przyznać, że początkowo po powieści spodziewałam się zupełnie czego innego i nastawiałam się na nieco inny gatunek opowieści. Jednakże styl pisania autora i przedstawiona historia pozytywnie mnie mnie zaskoczyły i w zastraszającym tempie "pożarłam" mój egzemplarz. Ani się obejrzałam, nastąpił koniec tej wciągającej historii i teraz nie pozostaje mi nic innego, jak czekać na przyszłą kontynuację. Mam skrytą nadzieję, że następna część przyniesie mi jeszcze więcej emocji, tajemnic, zagadek oraz bohaterów, którzy staną się moimi znajomymi.

Tytuł: Miasto krwi
Autor: Kamil Dziadkiewicz
Wydawca: Wydawnictwo Novae Res
Miejsce wydania: Gdynia
Data wydania: 1.04.2016
Liczba stron: 336
Moja ocena: 8/10

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Novae Res oraz autorowi - Panu Kamilowi.

Livingbooksx

12 komentarzy:

 1. Kusi mnie ta tajemniczość i klimat tworzony przez Kamila Dziadkiewicza. Mam nadzieję, że będę miała okazję przeczytać tę książkę. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Intryguje mnie ta książka, jednak czegoś mi w niej brakuje. Mimo wszystko z pewnością kiedyś po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Na ten moment nie sięgnę. Może kiedyś :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię mroczne i osadzone w przeszłości książki. Na pewno ją kiedyś dorwę :)


  Pozdrawiam
  I feel only apathy

  OdpowiedzUsuń
 5. Mnie też ta książka wciągnęła. Nie rozczarowałam się jedynym słowem.

  OdpowiedzUsuń
 6. Chętnie się przekonam w jaki sposób sam kościół został w tej powieści przedstawiony.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo mnie zaciekawiłaś :D Na pewno sięgnę po tę pozycję, bo brzmi intrygująco :D Dzięki:D

  OdpowiedzUsuń
 8. Zapowiada się intrygująco! Może kiedyś będzie mi dane po nią sięgnąć! :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie miałam w planach tej książki, ale po Twoim opisie wiem już, że chętnie po nią sięgnę. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Fascynujące tło historyczne. Oj kusisz, kusisz ...

  OdpowiedzUsuń