środa, 10 sierpnia 2016

"Ogień i woda" Victoria Scott

"W życiu Telli Holloway wszystko jest nie tak. Jej brat jest chory, a kiedy lekarze nie potrafią ustalić, co właściwie mu dolega, rodzice postanawiają przeprowadzić się do dziury zabitej dechami, by mógł... oddychać świeżym powietrzem. Tella straciła ukochany Boston i przyjaciół, rodzice doprowadzają ją do szału, brat jest umierający, a ona - kompletnie bezradna... Dopóki nie odbiera tajemniczych instrukcji, jak wystartować w Piekielnym Wyścigu. Prowadzi on przez dżunglę, pustynię, ocean i góry, a na mecie czeka to, czego Tella desperacko pragnie: lekarstwo dla brata. Jednak wszyscy uczestnicy chcą zdobyć lek dla kogoś bliskiego, a Tella nie ma nawet gwarancji, że przeżyje wyścig... Może liczyć tylko na swoją pandorę - zwierzę, które powinno mieć niezwykłe zdolności, ale Tella nie ma pojęcia jakie, a nawet... czy w ogóle je ma. Wyprawa jest mordercza, czas ucieka, a Tella wie, że nie może wierzyć nikomu. Czy może zaufać przynajmniej Guyowi?"

Piekielny Wyścig to wydarzenie, w którym biorą udział osoby różnego pokroju. Od dzieci po starców. Każdy z nich ma w tym jakiś cel, ponieważ od nagrody zależy życie ich ukochanej osoby. Jednakże wyścigu nie mogą ukończyć wszyscy... Uczestnicy muszą przejść przez kilka etapów, w których czyhają na nich przeróżne zagrożenia. Dżungla, deszcze, niebezpieczne zwierzęta, obcy ludzie, bazy, niebieskie flagi... Ich życie kręci się tylko wokół nich, a bohaterzy za wszelką cenę dążą do zwycięstwa. W czasie piekielnych zmagań nie mogą ufać wszystkim, ponieważ przyjaciele mogą stać się najgorszymi wrogami i zagrożeniem. Nie wiedzą co ani kto czai się tuż za rogiem.

Niezwykle ciekawym pomysłem autorki są pandory, które przydzielane zostają prawie każdemu uczestnikowi Wyścigu. Są to specyficzne zwierzęta, dzięki którym bohaterowie mają większe szanse na wygraną i przetrwanie w trudnych warunkach. Zdolności pandor nie są nikomu do końca znane, zatem przez całą powieść odkrywamy specyfikę tych istot wraz z uczestnikami.

Główny bohater/bohaterka jest niezwykle istotną i znaczącą postacią w powieści, dlatego też zawsze zwracam na nią szczególną uwagę. W tym przypadku mamy do czynienia z młodą, dojrzewająca Tellą, która została poniekąd zmuszona przez los do udziału w Piekielnym Wyścigu. Jest niesamowicie zawzięta, ponieważ od niej zależy zdrowie i życie starszego, chorego brata. W głębi wcale nie jest silną osobą, w wielu sytuacjach jest przerażona i ucieka od rzeczywistości. W obliczu wyścigu za wszelką cenę stara się pokazać od jak najlepszej strony i udowodnić, że jest zdolna do największych poświęceń. Pokonuje siebie i swoje lęki, dla dobra innych. 

Oprócz Telli, spotykamy tu również wielobarwną postać, jaką jest Guy. Początkowo jest soobą bardzo skrytą, wrogą wobec świata i innych uczestników. Z czasem jednak ukazuje swoje wnętrze i otwiera się na innych, szczególnie na jedną osobę... Guy jest bohaterem pełnym wyzwań, tajemnic i ukrytych znaczeń. Poznajemy go bardzo powoli, stopniowo, a mimo to w dalszym ciągu odnosimy wrażenie, że nie wiemy o nim jeszcze wszystkiego. Jego osobowość jest skomplikowana a on sam niezwykle pociągający i tajemniczy.

Na rynku wydawniczym znaleźć możemy całą gamę powieści, w których główną rolę odgrywają wszelkiego rodzaju igrzyska, wyścigi, pojedynki i walki. "Ogień i woda" Victorii Scott ma w sobie jednak coś, co wyróżnia ją wśród innych książek. Wyścig mając miejsce wewnątrz tej historii jest niezwykle emocjonujący i wciągający, dzięki czemu czytelnik może oddać się chwili i wszystko przeżywać wraz z uczestnikami. Dodatkowo język autorki jest bardzo elastyczny, przejrzysty i lekki, więc możemy w pełni czerpać radość z zapisanych słów. To historia, która zawładnęła mną i moim umysłem. Czas na drugą część! 

Tytuł: Ogień i woda
Autor: Victoria Scott
Wydawca: Wydawnictwo IUVI
Miejsce wydania: Kraków
Data wydania: 17.06.2015
Liczba stron: 366
Moja ocena: 9/10

Za możliwość przeczytania książki bardzo dziękuję Wydawnictwu IUVI.

Livingbooksx

14 komentarzy:

 1. Koniecznie muszę zapoznać się z tą pozycją :D Coś już tam o niej niby słyszałam ale jakoś nie po drodze mi z tą książką :D

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiele słyszałam o tej książce, a twoja recenzja sprawiła, że na pewną ją przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam tę książkę :) Drugą część również polecam, to świetne powieści ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Słyszałam o tej książce i pochlebnie i nie. Ludzie porównują ją jak zwykle do "Igrzysk śmierci", bo przecież wszystko trzeba do nich porównywać ( to oczywiście sarkazm). Na razie nie mam ochoty na tą powieść, bo mam wiele innych książek do przeczytania,ale może kiedyś ją przeczytam. ;)
  Pozdrawiam Tris *.* z http://hopebravestory.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. To kolejna recenzja, która zachęca mnie do tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 6. Skoro ta część tak bardzo Ci się podobała, to wiedz, że druga jest jeszcze lepsza, dlatego radzę się szybko z nią zapoznać ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo zachęcająca recenzja :) na razie mam sporo książek, ale dopisuję do must read :)
  Pozdrawiam,
  Reading-mylove :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Już sama okładka przyciąga moją uwagę. :) A po takiej zachęcającej recenzji, z pewnością sięgnę po książkę. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. I jak tu nie sięgać po takie książki? Nie da się trzeba przeczytać :D
  Pozdrawiam,
  Uwielbiam litery

  OdpowiedzUsuń
 10. Książkę czytałam, była to miła przygoda, ale raczej już nie wrócę do niej. Ksiązka do przeczytania i zapomnienia :)

  Pozdrawiam Justyna z książko, miłości moja

  OdpowiedzUsuń
 11. Nigdy nie interesowała mnie ta książka, ale po tak wysokiej ocenie, jestem ciekawa co mogłabym w niej znaleźć ;)
  Pozdrawiam! :)
  http://zjadamszminke.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 12. Przede mną kontynuacja tej książki i już nie mogę się doczekać. Victoria Scott potrafi budować napięcie, a pandory są genialne. Sama chciałabym taką mieć. Mam wrażenie, że autorka jeszcze nie jeden raz nas zaskoczy.
  Pozdrawiam :)
  www.zaczytanawniesamowitychksiazkach.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń