piątek, 26 sierpnia 2016

"W cieniu" Diane Chamberlain

"Mara, przyjaciółka Joelle D'Angelo, podczas porodu pierwszego dziecka dostaje wylewu, który powoduje nieodwracalne zmiany w mózgu. Zrozpaczona Joelle zwraca się o wsparcie do jedynego człowieka, który zrozumie jej ból, Liama, kolegi z pracy i męża Mary. Ich przyjaźń stopniowo przeradza się w coś więcej - coś, przed czym nie sposób uciec. Rozdarta poczuciem winy, Joelle postanawia pomóc Marze za wszelką cenę. Poszukiwania prowadzą ją do zagadkowej uzdrowicielki, która przed laty rzekomo uratowała jej życie. Kobieta również skrywa bolesną tajemnicę i uświadamia Joelle, że bywają uczucia skazane na zgubę oraz takie, które przetrwają wbrew wszelkim przeciwnościom losu. Czy można budować szczęście na cierpieniu innych? Czy jest cień nadziei na ukojenie sumienia i odkupienie winy? Czy wśród tylu krzywd jest miejsce na prawdziwą miłość?"

Joelle D'Angelo to bohaterka, która nie miała w życiu łatwej drogi. Dziesięć lat swojego życia mieszkała w miejscu, którego wystrzega się wielu ludzi - wraz z rodziną była hipiską. Z czasem jednak przeprowadzili się do normalnego środowiska, ale rodzice nie zapomnieli, że prawie stracili tam córkę. Dzięki przypadkowemu spotkaniu z uzdrowicielką ich życie zmieniło się na lepsze, a Joelle z czasem powieli ich drogę. Dorosła kobieta ma problemy z mężem i wskutek niemożności zajścia w ciążę - rozstaje się z nim. Na domiar złego jej przyjaciółka jest w stanie, który bardzo ją ogranicza i nie jest w stanie pomóc Joe. Jedyne wsparcie, które czeka na nią tuż za rogiem, to Liam, mąż Mary. Jak się okazuje, wsparcie to nie wszystko, a bohaterka otrzymuje znacznie więcej. Mimo wszystko, życie bardzo się komplikuje a przedstawione postacie będą musiały zmierzyć się z ciężką rzeczywistością. Na ich drogę wkracza znana znachorka, która kryje w sobie tajemnice, o których nikt jeszcze nie wie... A mogą one wiele zmienić.

Bohaterowie wykreowani przez autorką są postaciami bardzo barwnymi, ale i doświadczonymi przez życie. Ich losy nie są z góry przesądzone, a ich codzienność zmienia się diametralnie w najmniej spodziewanym momencie. Ich charaktery są zróżnicowane i perfekcyjnie opisane, dzięki czemu stają się czymś więcej niż "papierowymi bohaterami", a czytelnik może ich sobie dokładnie wyobrazić. Sytuacje, które ich spotykają, nie są łatwe i przysparzają im wiele trudów, cierpień, bolączek oraz zmartwień. Autorka pamiętała również o chwilach radosnych i wzruszających, których zdecydowanie nie brakuje. Mimo wszystko, akcja poprowadzona jest w bardzo umiejętny i powiązany sposób, dzięki czemu na koniec opowieści elementy się zazębiają a wszystko nabiera sensu, którego na początku nie dało się przewidzieć. Zakończenie powieści jest zaskakujące i przynosi nam wiele emocji, które tlą się na kartach powieści i wciągają czytelnika w swoje sidła.

"Zawsze będzie miał żonę, którą kocha, ale która już nigdy nie będzie dla niego żoną. Nie będzie przyjaciółką, której mógłby się zwierzyć, ani partnerką, z którą mógłby dzielić radości i zmartwienia. Ani kochanką, która dotknęłaby go tak, jak pragnął być dotykany. Tak wiele stracił."

Diane Chamberlain to autorka bardzo znana w książkowym świecie, ja natomiast spotkałam się z nią pierwszy raz i jestem oczarowana jej stylem pisania i umiejętnością snucia opowieści. Wątki przedstawione w książce są dopracowane i dobrze przemyślane, nie ma tu zbędnych i niepotrzebnych elementów zaburzających konstrukcję i sens historii. Większość zdarzeń ma swoje zakończenie, niektóre sytuacje jednak pozostają bez odpowiedzi a czytelnik może dopowiedzieć sobie swoje perfekcyjne dopełnienie powieści. Autorka definitywnie ma dar do pisania i oddawania emocji na papierze, który w momencie spotkania z czytelnikiem - wylewa z siebie wszystkie cudowne, wzruszające opowieści.

Tytuł: W cieniu
Autor: Diane Chamberlain
Wydawca: Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Miejsce wydania: Warszawa
Data wydania: 11.08.2016
Liczba stron: 400
Moja ocena: 8/10

Za e-booka bardzo dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka.

Livingbooksx

17 komentarzy:

 1. I ja również jestem jej bardzo ciekawa! Co prawda na półce mam jeszcze nieprzeczytaną "Chcę cię usłyszeć", ale podejrzewam, że obie niezmiernie przypadną mi do gustu ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja powoli poluję na inne jej powieści, bo ta mnie zachwyciła :)

   Usuń
 2. Książka, która mocno mnie wzruszyła, mocno kibicujemy jej bohaterom, aby szczęście się do nich uśmiechnęło, potrafili po nie sięgać. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Los był dla nich łaskawy, dzięki czemu powieść wywołała tak wiele emocji :)

   Usuń
 3. Czytałam ostatnio o tej książce i mam ją na uwadze :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam w planach poznać w końcu książki tej autorki. Recenzje jej prozy są bardzo pochlebne.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zainteresowałaś mnie tą pozycją, z pewnością będę jej teraz szukała na półkach księgarni.
  P.S. Nominowałam Cię do LBA :) Więcej informacji tutaj: http://czytelniapatrycji.blogspot.com/2016/08/liebster-blog-awards-1-i-2.html
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawa fabuła, też nigdy wcześniej nie słyszałam o tej autorce, ale bardzo chętnie przekonam się czy i mi jej styl pisania przypadnie do gustu ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Koniecznie musisz nadrobić twórczość tej autorki, nie będziesz żałować. "W cieniu" nadal przede mną :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już poluję na kolejne jej powieści :) Za to Ty musisz zadrobić "W cieniu", jest rewelacyjna!

   Usuń
 8. Do tej pory przeczytałam tylko dwie książki tej autorki, ale nie spocznę do póki nie przeczytam więcej! Tak jak napisałaś, potrafi idealnie pisać <3 Uwielbiam jej książki...

  Pozdrawiam, Jabłuszkooo ♡
  SZELEST STRON

  OdpowiedzUsuń
 9. O autorce słyszałam niejednokrotnie, lecz nie miałam okazji jeszcze nic przeczytać. Po Twojej recenzji wnioskuję, że książka by mi się spodobała :)

  Pozdrawiam,
  Czytaninka

  OdpowiedzUsuń
 10. Zaczynam dopiero przygodę z twórczością tej autorki, muszę szybko nadrobić braki, bo naprawdę ma kobieta talent :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Coś dla mnie. Jeszcze nie spotkałam się z pozycjami tej autorki, ale czuję, że mi się spodoba. Uwielbiam takie historie, w których pełno jest emocji. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Słyszałam wiele dobrego o twórczości pani Chamberlain i już nie mogę się doczekać aż sięgnę po którąś z jej książek. Wprawdzie póki co mam większą ochotę na ,,Chcę cię usłyszeć", ale zdecydowanie będę miała na uwadze i tę pozycję :).

  OdpowiedzUsuń