środa, 13 kwietnia 2016

"Czekałam na Ciebie" Cathy LaGrow & Cindy Coloma


"Było lato 1929 roku. Szesnastoletnia Minka Disbrow, skromna dziewczyna z małego miasteczka, niecierpliwie czekała na piknik nad jeziorem. Wtedy nie wiedziała jeszcze, że po nim jej życie całkowicie się zmieni. Skrzywdzona przez nieznanych mężczyzn, nieświadoma swojego ciała, dopiero po kilkunastu miesiącach odkryła, że jest w ciąży. Wiedziała, że nie może sama wychować swojego maleństwa, że dla jego dobra powinna je oddać. Ta decyzja złamała jej serce - czy jeszcze kiedykolwiek zobaczy dziecko? Czy zdarzy się cud? Minka całe życie wierzyła, że listy, które ciągle pisała do córki, jednak trafią do adresatki. Że wreszcie będzie mogła wyjawić sekret, który chowała w sercu przez tyle lat."

Prawdziwa historia matki i córki, które odnalazły się po 77 latach. 
Miała swoją córeczkę w ramionach raptem przez kilka tygodni. Ponownie spotkała ją dopiero po długich 77 latach. Nigdy nie przestała kochać. 

Główna bohaterka w wieku szesnastu lat została zgwałcona przez złoczyńców. O swojej ciąży dowiedziała się dopiero kilka tygodni później i była w ciężkim szoku. Nie wyobrażała sobie siebie pełniącą rolę matki, nie miała pojęcia ani warunków do wychowywania dziecka. Nie radziła sobie z tą myślą, jednak po pewnym czasie z pomocą innych ludzi podjęła decyzję - odda dziecko lepszej, zaradniejszej rodzinie. Jej malutka dziewczynka zostaje oddana w ręce poleconej rodziny, ale Minka stale stara się utrzymywać kontakt z rodziną zastępczą i interesuje ją rozwój oraz życie córeczki. Z wiekiem wiele rzeczy się zmienia, a coraz starszą Minkę zaczynają męczyć smutne i dręczące wspomnienia, które nakłaniają ją do odnalezienia córki. 

"Panie Boże, chciałabym jeszcze raz zobaczyć Betty Jane, zanim umrę. Nie będę zakłócać jej spokoju ani wkraczać w jej życie. Chcę tylko zobaczyć, jak ona wygląda."

W książce "Czekałam na Ciebie" możemy obserwować przedstawioną historię od samego początku do samego końca. Opisane są dokładne przeżycia bohaterek w różnych chwilach, dzięki czemu możemy w zupełności oddać się lekturze i wczuwać się w najdrobniejsze szczegóły. Widzimy moment, gdy Minka dowiaduje się o ciąży, oddaje Betty Jane nowej rodzinie, ubolewa nad stratą i stara się radzić sobie z codziennością. Oprócz tego możemy spojrzeć również na sytuację, która ma miejsce dopiero po kilkudziesięciu latach, a która również opisana jest z najdrobniejszymi aspektami. 

Jest to niesamowicie wzruszająca i prawdziwa opowieść o dwóch kobietach, które spotkały się po 77 latach rozłąki. Czas ten był dla nich ogromnie trudny i ciężki, ale los chciał, aby te dwie kobiety ponownie się spotkały. Pomimo, że nie było to łatwe i na drodze stawało im wiele przeszkód, matka w końcu spotkała się ze swoją córką. 

Jedna z autorek owej książki to wnuczka przedstawionej Minki. Jest córką drugiego dziecka bohaterki. Gdy dowiedziała się o swojej rodzinnej historii, postanowiła spisać wszystko i opowiedzieć światu o losie, jaki spotkał jej najbliższych,

Oprócz pięknie opowiedzianej historii, w książce umieszczone zostały również kolorowe i nieco starsze - czarno białe fotografie, przedstawiające najważniejsze momenty lub przedmioty z życia bohaterek. Możemy znaleźć tam zdjęcia młodej Minki, jej dziecka, wioskę z której pochodzi oraz najnowsze zdjęcia ze spotkania matki z córką. To niewątpliwie piękna i wzruszająca opowieść o prawdziwej miłości i poszukiwaniu osoby, którą utraciliśmy, lecz wciąż kochamy. 


Wydawnictwo Znak, Data wydania: 4.04.2016, ISBN: 978-83-240-4118-3, Stron: 352. 
Moja ocena: 7/10
Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Znak.

13 komentarzy:

 1. Jestem bardzo ciekawa tej książki!
  Pozdrawiam,
  www.krainaksiazkazwana.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie mam z reguły czasu by czytać tego typu książki, ale recenzja świetna:)
  http://przewodnik-czytelniczy.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Smutna opowieść, ale chciałabym ją kiedyś przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka musi być wyjątkowo poruszająca, a jej prawdziwość wzmacnia odbiór przez czytelnika. Przeczytam z chęcią. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo lubię książki z fotografiami w środku. Do tego tak pięknie opowiedziana, a zarazem brutalna historia jeszcze bardziej zachęca mnie do jej poznania.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie przepadam za biografiami, więc to nie jest książka dla mnie. Myślę jednak, że sama historia poszukiwań przez lata i tej niewyczerpanej miłości będzie niezłym wabikiem, który znajdzie wielu czytelników. :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. nie lubie takich rzeczy alep rzyznaje ze ksiazka przyciaga po tej recenzji :)

  OdpowiedzUsuń
 8. To musi być bardzo wzruszająca historia. Zawsze przy takich płaczę...

  OdpowiedzUsuń
 9. To coś dla mnie! Uwielbiam takie historie i z pewnością sięgnę po tę książkę!

  Pozdrawiam cieplutko ♥
  http://sleepwithbook.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 10. Ta książka mnie poruszy, czuję to. Chce ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 11. Aż mnie ciarki przeszły po przeczytaniu twojej recenzji. Zdecydowanie chcę to przeczytać :)

  Pozdrawiam,
  <a href="http://czytaninka.blogspot.com>Czytaninka</a>

  OdpowiedzUsuń
 12. Jejku...to musi być bardzo emocjonująca książka. Gdy będę miała ochotę na coś co mnie poruszy to na pewno sięgnę po ten tytuł

  OdpowiedzUsuń
 13. Takie historie robią wrażenie, bo to prawdziwe życie. Wygląda na to, że książka wzbudza duże emocje.

  OdpowiedzUsuń