poniedziałek, 25 kwietnia 2016

"Elżbieta II. O czym nie mówi królowa?" Marek Rybarczyk


"Kim jest kobieta, która wyrosła na jedną z najtwardszych władczyń w historii Europy? W młodości nieśmiała i zamknięta w sobie, ale też atrakcyjna jak pin-up girl i zdyscyplinowana jak żołnierka. Zna się na koniach jak mało kto i zawsze wie, na którego postawić. Nie znosi braku punktualności, herbatę pije w porcelanie tylko jednego producenta, a dla monarchii była gotowa poświęcić szczęście jedynej siostry. Jej powiernikami byli ukochana niania i Winston Churchill. Nigdy nie miała być królową."

Już od dziecka byłam ogromnie zafascynowana filmem pt. "Pamiętnik księżniczki" i oglądałam go po kilkanaście razy, śledząc i analizując każdy aspekt życia królestwa. Uwielbiałam taką tematykę i byłam ciekawa, jak takie życie wygląda naprawdę. Obowiązek czy przyjemność? Radość czy przymus? Teraz, kilka(naście) lat później, w moje ręce wpadła historia o prawdziwej, wspaniałej królowej Elżbiecie II, która w mediach zawsze ukazywana jest jako osoba niesamowicie szczęśliwa i spełniona. Jaka jest prawda? Zawsze marzyła, aby zostać królową? 

Co prawda, nigdy nie przepadałam za biografiami i nie sięgałam po nie zbyt chętnie. Dla tej jednak zrobiłam wyjątek i z ogromną radością zagłębiłam się w treść, którą przekazuje nam Marek Rybarczyk, były dziennikarz BBC oraz korespondent w Londynie. Elżbieta II jest kobietą znaną na całym świecie, jednak wiele jej tajemnic było skrywane przez dziesiątki lat. Nadszedł czas, aby to zmienić.

W biografii mamy okazję poznać królową przed jej uroczystym koronowaniem. Dowiadujemy się, jakim sposobem znalazła się na tronie oraz jak wyglądało jej życie zanim oficjalnie wstąpiła w królewskie szeregi. Tak naprawdę, Elżbieta nigdy nie miała zostać tak ważną dla świata osobą, jednak los zdecydował inaczej i ta wspaniała kobieta "czyni" dobrą robotę. Pomimo, że pełni tak wiele funkcji zarówno rodzinnych jak i politycznych, sprosta każdemu wyzwaniu i wciąż jest pełna werwy, nawet mając 90 lat. 

W owej książce poznajemy wiele skrywanych przez Elżbietę II sekretów, tych większych i mniejszych. Wiecie, że królowa nigdy nie skończyła studiów? Lub że lubiła droczyć się z żołnierzem w budce, który salutował jej za każdym razem, gdy koło niego przechodziła? Jak myślicie, co robiła? Czytelnik znajdzie tu wiele ciekawostek, tajemnic, sekretów, intrygujących rodzinnych historii i wiele aspektów życia królewskiego, o którym przeciętny człowiek nie ma nawet pojęcia. 

Oprócz ciekawie i barwnie opisanego życia Elżbiety II, w pięknie wydanej książce znaleźć można również kilka dodatkowych, błyszczących stron ze zdjęciami królowej. Zdjęcia przedstawiają Elżbietę przed przejęciem tronu oraz po tym wydarzeniu. Pomimo, że nigdy nie miała zostać królową, spisuje się wspaniale i wszyscy Brytyjczycy podziwiają ją i jej siłę wobec innych. Jest delikatna, uśmiechnięta, pewna siebie i zarządza w bardzo przemyślany sposób. Wiele tajemnic jej rządów zostało wyjaśnionych na kartach tej książki. 

Wydawnictwo Znak Literanova, Data wydania: 14.04.2016, ISBN: 978-83-240-3620-2, Stron: 320
Moja ocena: 8/10
Za egzemplarz bardzo dziękuję Wydawnictwu Znak.

15 komentarzy:

 1. Z chęcią dołączę ją do swojej kolekcji! Czekałam na tą recenzję;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię czytać biografię, tę też z chęcią bym przeczytała.

  OdpowiedzUsuń
 3. Z miłą chęcią przeczytałabym tę biografię, ponieważ interesuję się co nieco historią Wielkiej Brytanii.
  Przewodnik Czytelniczy

  OdpowiedzUsuń
 4. Chętnie przeczytam, mimo że za biografiami nie przepadam :D Pośredniczka

  OdpowiedzUsuń
 5. O :D Chętnie przeczytam, chociażby po to by porównać jej życie z innymi królowymi Europy, których biografie czytałam :D

  https://kulturalnaszafa.wordpress.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie lubię czytać biografii, więc raczej nie przeczytam.
  Ale ciekawa się być wydaje mimo wszystko. Zawsze to jakieś ciekawe informacje o królowej. :)
  Pozdrawiam
  http://biblioteczka-na-poddaszu.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie czytałam wcześniej o tej książce. Ciekawa biografia!

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam już kilka recenzji na temat tej książki. Większość z nich była pochlebna. Dodaję zatem lekturę do długiej już listy "Do przeczytania".
  Dodałam Twojego bloga do "Ulubionych" na moim blogu.
  Pozdrawiam- strefawyobrazni.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Osobiście nie interesuję się tą osobą oraz jej historią. Mimo wszystko czytając twoją recenzję muszę przyznać, że książka to może być nawet ciekawa, jednak nie jestem jeszcze do końca do niej przekonana! :(


  Pozdrawiam,
  http://miedzypolkami-ksiazki.blogspot.com/2016/04/dwor-cierni-i-roz.html

  OdpowiedzUsuń
 10. Elżbieta II to bardzo interesująca postać. Z pewnością warto by przeczytać taką książkę. Chciałabym bliżej przyjrzeć się jej osobie. Lubię czytać biografie, ale tej raczej nie przeczytam w najbliższym czasie.

  Pozdrawiam,
  http://ciszablekitu.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 11. Gdzieś ją widziałam :D
  Na razie nie przeczytam, ale kiedyś możliwe że sięgnę :D

  Buziaki :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ogólnie nie czytam biografii ale teraz i tak robię wyjątek ("Bieg po życie ", czytałas? Może Ci się spodobac ;)) więc może ta książka też mi się spodoba?
  Pozdrawiam!
  Czytam, piszę, recenzuję, polecam

  OdpowiedzUsuń
 13. Ogólnie nie czytam biografii ale teraz i tak robię wyjątek ("Bieg po życie ", czytałas? Może Ci się spodobac ;)) więc może ta książka też mi się spodoba?
  Pozdrawiam!
  Czytam, piszę, recenzuję, polecam

  OdpowiedzUsuń