czwartek, 9 czerwca 2016

"Miłość i kłamstwa" Cecelia Ahern"Kiedy Sabrina Boggs przypadkiem natrafia na tajemniczą kolekcję, która znajdowała się w posiadaniu jej ojca, odkrywa prawdę tam, gdzie nigdy nie podejrzewała istnienia kłamstwa. Człowiek, przy którym spędziła całe dzieciństwo, nagle staje się kimś zupełnie obcym. Sabrina ma tylko jeden dzień na poznanie sekretów mężczyzny, którego rzekomo tak dobrze znała. Dzień, który odkrywa wspomnienia, historie i ludzi, o istnieniu których nie miała dotąd pojęcia. Dzień, który na zawsze zmieni ją i wszystkich wokół niej."


Cecelia Ahern jeszcze nigdy nie zawiodła mnie swoimi powieściami i muszę przyznać, że tym razem również skradła moje serce. Jej powieści często opierają się na miłości dwóch osób, jednakże w najnowszej książce poruszyła dużo szerszą tematykę. Mamy do czynienia z młodą kobietą, mającą problemy małżeńskie i psotne dziecko. Jednak cała historia nie polega na jej miłości do swojego partnera, lecz na odkrywaniu życia swojego ojca, który stracił pamięć poprzez udar. Jej celem jest poznanie jego przeszłości i przypomnienie mu najbardziej znaczących chwil w życiu. Stara się na nowo odbudować więzy z Fergusem Boggsem oraz chce poznać jego najskrytsze pasje. W czasie drogi napotyka wiele przeszkód i dowiaduje się wielu rzeczy, które nie są przyjemne ani dla niej, ani dla jej rodziny. Na światło dzienne wychodzą sprawy, które na zawsze miały pozostać tylko w pamięci Fergusa. Wszystko może się zmienić, a relacje mogą zostać zaburzone.

W powieści dość znaczącą rolę odgrywa niejaki Fergus Boggs, który objawia się czytelnikowi z różnych stron. Możemy poznać jego trudne dzieciństwo, relacje z braćmi, matką oraz ojczymem. Widzimy, jak ciężko jest mu odnaleźć się w niektórych sytuacjach i jak ogromne problemy stwarza mu środowisko szkolne. Fergus pokazuje nam swoją wielką pasję do marmurków i do zaciętych rozgrywek między znajomymi i nie tylko. I to właśnie one, ukochane marmurki wszelkiego rodzaju, są jego napędem i wyznacznikiem wielu życiowych decyzji. Z drugiej strony widzimy również jego dorosłość, poznawanie nowych kobiet, zdobywanie pracy, problemy z najbliższymi a także jego nieustanne kłamstwa i ukrywanie pewnych spraw. Cały jego dorobek życiowy zarówno fizyczny, jak i psychiczny, ma ogromny wpływ na niego i na jego osobowość, co wyraźnie widać na kartach powieści. Fergus Boggs jest bohaterem skrytym, ale również tajemniczym i do końca trwającym w swoich postanowieniach, nie zawsze prowadzących w dobrą stronę.

"Są rzeczy, o których chcemy zapomnieć, rzeczy, których nie możemy zapomnieć, i rzeczy, o których zapominamy, że je zapomnieliśmy - aż do chwili, kiedy same nam o sobie przypominają."

"Miłość i kłamstwa" to opowieść przede wszystkim o odnajdywaniu siebie i otwieraniu się wobec innych. Główny bohater wyraźnie pokazuje, że ukrywanie prawdy przed najbliższymi nie prowadzi do niczego dobrego. Nie jest w stanie opowiedzieć o swojej największej pasji kobiecie, którą kocha ponad wszystko. Kieruje się ku złemu i całego siebie oddaje marmurkom, które nie wymagają wyjaśnień w żadnej sytuacji. Jest nieakceptowany i właśnie przez to gubi się w swoim życiu, nie ma w nikim oparcia a jego życie zmierza ku złemu kierunkowi. Jest bohaterem, który otwiera się tylko i wyłącznie przez czytelnikiem, który może go poznać i spojrzeć na jego sytuację z wielu stron. Dzięki temu przekazuje pewne rady i być może wady i zalety swojego zachowania.

Bardzo ciekawe jest również to, że autorka do przekazania pewnych tajemnic i faktów życiowych postaci, wykorzystała zjawisko zwane "księżycem w nowiu". Odgrywa on poniekąd znacząca rolę w życiu bohaterów i można powiedzieć, że kieruje ich zachowaniem i myślami. Wpływa na wszystkich i sam stara się uporządkować pewne niewyjaśnione sprawy oraz sekrety przeszłości. Jest obecny codziennie, jednakże w tę jedną szczególną noc jego moc jest znacznie większa, a Fergus i jego córka Sabrina wyraźnie to odczuwają.

"Miłość i kłamstwa" to kolejna książka Cecelii Ahern, która napisana jest niezwykle lekkim i przyjemnym językiem. Pomimo tego, że chwilami porusza w niej dość istotne i powszechne problemy, jej pióro stale jest zrozumiałe, przystępne i bardzo łatwe w odczytaniu. Jej aluzje są opisane w taki sposób, aby każdy czytelnik potrafił na swój sposób odczytać zapisane przesłanie. Powieść czyta się szybko, ale na jej stronach znajdujemy wiele istotnych informacji, które na długo zapadną w pamięć.

Tytuł: Miłość i kłamstwa
Autor: Cecelia Ahern
Wydawca: Wydawnictwo Akurat
Miejsce wydania: Warszawa
Data wydania: 18.05.2016
Liczba stron: 414
Moja ocena: 7/10

Za egzemplarz recenzencki książki bardzo dziękuję Wydawnictwu Akurat.

Livingbooksx

23 komentarze:

 1. Ja Cecelię Ahern kojarzę tylko z książki "Love, Rosie", która bardzo mi się podobała. O tej nigdy wcześniej nie słyszałam, ale zapowiada się ciekawie ;)
  Pozdrawiam i obserwuję
  momentofdreamsheart.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Widać, że jest to bardzo refleksyjna pozycja, którą przeczytam z chęcią. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czuję, że wywoła we mnie wiele emocji :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dawno nie czytałam książek Cecelii, muszę do nich wrócić, bo zawsze wzbudzają we mnie wiele emocji. Pozdrawiam! :)

  www.majuskula.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam za sobą dwie powieści Ahern - jedną wspominam niezwykle ciepło, a drugą zdecydowanie mniej, więc chętnie poznam kolejną historię, którą stworzyła, aby móc w końcu stanąć albo po stronie fanów, albo osób, do jakich autorka nie do końca przemawia.

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię tę autorkę zwłaszcza za ,,Love, Rosie", a ta książka intryguje mnie niezwykle tą aurą tajemniczości i rzeczy niecodziennych. Z chęcią bym się zapoznała... :)
  marcepanowe recenzje

  OdpowiedzUsuń
 7. Ostatnio czytam same książki o takiej tematyce. Z miłą chęcią przeczytałabym i tę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Moją opinię już zapewne znasz, książka przypadła mi do gustu, ma w sobie ten pierwiastek, który nakazuje czytać ją z zaciekawieniem do samego końca :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Na pewno przeczytam :) uwielbiam takie klimaty ;)
  http://reading-mylove.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. Mam na półce i za niedługo się za nią zabieram :) Obawiam się jednak że będzie dla mnie zbyt zwykła...

  OdpowiedzUsuń
 11. Jestem ciekawa tej książki. Love Rosie bardzo mi się podobało i chcialabym zapoznać się z innymi powieściami tej autorki :)
  Pozdrawiam,
  SzumiąBooki

  OdpowiedzUsuń
 12. Cudowna recenzja ;) Bardzo lubię tę autorkę i książkę już zapisuję do tych, które muszę przeczytać ;)

  Pozdrawiam,
  Czytaninka

  OdpowiedzUsuń
 13. Różne opinie o tej książce powodują, że mam ochotę sama się przekonać czy mi się spodoba;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Książka wydaj się być dobra, jednak nie jest w moim stylu.

  OdpowiedzUsuń
 15. Jeszcze nie miałam styczności z twórczością tej autorki, ale zamierzam to nadrobić. Już moja przyjaciółka mawiała, że jest jej fanką, a ona się nie lubuje w byle czym. ;)
  Pozdrawiam!
  #Ivy z Bluszczowych Recenzji

  OdpowiedzUsuń
 16. Cecelię Ahern szanuję od dawien dawna. Tej książki jeszcze nie czytałam, chyba czas nadrobić braki.

  Pozdrawiam;)
  http://zacisze-ksiazkowe.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 17. Ta książka przyciąga mnie jak magnez. Już się nie mogę doczekać, żeby ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 18. Z przyjemnością zapoznam się z tą książką, już dawno nie sięgałam po tytuły tej autorki. :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Czytałam tylko jedną książkę tej autorki, ale chyba przeczytam też tą :)

  Pozdrawiam, Jabłuszkooo ♡
  Szelest stron - kilk!

  OdpowiedzUsuń
 20. Z Ahern nie znam się aż tak dobrze, lubię ją i chętnie czytam jej powieści, ale nie należy do moich ulubionych autorek ;) Tak więc pożyjemy zobaczymy :D

  http://kulturalnaszafa.wordpress.com/

  OdpowiedzUsuń
 21. Jeśli chodzi o Ahern, to czytałam tylko "Love, Rosie" i "Miłość i kłamstwa" raczej mnie nie interesuje - przynajmniej nie w tej chwili. Pozdrawiam serdecznie :D
  houseofreaders.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 22. Bardzo podobała mi się ta książka, ale ja ogólnie lubię Ahern, więc to żadna niespodzianka. ;) Byłam zaskoczona, że tym razem opowieść nie jest historią stricte miłosną, ale to bardzo duży plus, no i fabuła sprawdziła się świetnie.

  OdpowiedzUsuń
 23. Miałam okazję zapoznać się z twórczością tej autorki i jestem zadowolona z lektury. Tę książkę z pewnością też przeczytam :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń